happysunnyblog.pl

Blog poświęcony zdrowiu i modzie

Sport

Idealny trening na barki – co należy wiedzieć

Idealny trening na barki – co należy wiedzieć

Trening na bieżni, w sali gimnastycznej czy na siłowni to tak naprawdę zastrzyk energii i sił witalnych dla naszego organizmu. Chociaż wyrobienie zgrabnej sylwetki, silnych mięśni i sprawnych stawów kosztuje sporo wysiłku, potu (a czasami i łez) to dobrze dobrane ćwiczenia fizyczne procentują lepszym zdrowiem człowieka. Dzisiaj przyjrzymy się treningowi na barki, a zatem weźmiemy pod lupę bardzo istotną część naszego ciała, na której spoczywa wiele odpowiedzialności. Ale po kolei…

Staw barkowy – inny niż wszystkie pozostałe

Przede wszystkim trzeba stwierdzić, że staw barkowy wyróżnia się na tle innych. Kluczową rolę do jego podtrzymywania i działania pełnią mięśnie, podczas gdy w przypadku innych stawów podporę zapewniają im różnego rodzaju więzadła czy torebki stawowe.

Barki człowieka są poza tym wystawione na niezliczone obciążenia. Nie bez kozery mówimy często, że „bierzemy na swoje barki zbyt wiele obowiązków”. Jeden z fizjoterapeutów uznał je nawet za „czuły barometr”, który w momencie kryzysu potrafi wskazać, że za mało dbamy o własne ciało. Bóle tego rodzaju są jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości ze strony narządu ruchu, a taka bolesna dysfunkcja może wymiernie wpływać na jakość życia. Ewentualne uszkodzenia niestety pojawiają się coraz częściej wraz z wiekiem. Faktycznie, ryzyko przeciążenia w przypadku stawu barkowego jest całkiem wysokie i należy przykładać wszelkich starań aby wypracować sobie silne i sprawne barki. Warto pomyśleć o skutecznym i dobrze dobranym treningu!

Trening na barki – w domu

Prawda jest taka, ze barki potrafią boleć latami, gdy są nadmiernie obciążane lub gdy rozwija się zapalenie. Ludzie często winą obarczają stresujące życie czy niewygodne łózko. Na szczęście wystarczy kilka prostych ćwiczeń w zaciszu domowym.

Wystarczy zacząć od prostego… stania przy ścianie. Tak! Kilka minut codziennie w pozycji pionowej, tak aby ścianę dotykać jednocześnie pośladkami, plecami i potylicą. Warto spróbować – po jakimś czasie to działa cuda!

Innym prostym ćwiczeniem w domu, które na pewno pomoże naszemu zbolałemu stawowi barkowemu jest rozciąganie. Starczy co jakiś czas, siedząc przed komputerem, czy w samochodzie, złączyć łopatki na plecach przez kilka sekund. To doskonała metoda na odbudowanie mięśni posturalnych grzbietu, a bark jak pamiętamy na mięśniach się właśnie opiera.

Trening na barki – siłownia

Jeżeli chodzi o trening barki należy traktować z głową! Pamiętać należy, że to bardzo czułe miejsce w naszym ciele i nie trudno o bolesną kontuzję.

Jeśli przyjrzymy się kilku głównym ćwiczeniom siłowym wykonywanym przez ludzi w ramach codziennej rutyny treningowej (wyciskanie nad głową, boczne wznosy hantli boczne, wznosy przednich ramion, dipy) szybko zauważymy, że mają one jeden wspólny problem. W każdym z tych ćwiczeń brak jest okazji do prawidłowego rozciągania barku.

Przykładowe ćwiczenie wykorzystuje hantle oraz dużą piłkę gimnastyczna. Siadamy na piłce, trzymając w rękach hantle, z ramionami zgiętymi w łokciach i hantlami przy barkach. Tułów staramy się trzymać wyprostowany, brzuch maksymalnie napięty (pomaga w tym brak oparcia dla pleców), a stopy na ziemi rozstawiamy nieco szerzej niż szerokość bioder. Teraz energicznie wypychamy hantle do góry, maksymalnie prostując ręce w ramionach.

Barki na siłowni można też ćwiczyć przy użyciu popularnej maszyny „butterfly”. Warto jednak zaznaczyć, że bardziej zaawansowany trening wymaga zawsze dobrego trenera i odpowiedniego ustawienia urządzeń.

Udostępnij