happysunnyblog.pl

Blog poświęcony zdrowiu i modzie

Sport

Co jeść przed treningiem siłowym?

Co jeść przed treningiem siłowym?

Sport dla wielu osób staje się nie tylko hobby, ale sposobem na życie. Wiele osób zainteresowanych jest zdrowym stylem życia, który związany jest nie tylko z dietą, ale także aktywnością fizyczną. Kobiety i mężczyźni regularnie biegają, jeżdżą na rowerze, pływają czy chodzą na siłownię. Jest też wiele centrów sportowych, w których odbywają się zajęcia aerobiku czy jogi. Każda aktywność jest dobra, ale należy przed każdym treningiem uważać na dietę. Co jeść przed treningiem, aby nie obciążyć organizmu?

Jaką dietę stosować uprawiając regularnie sport?

Sport to zdrowie, jednak zbyt intensywny trening może doprowadzić organizm do poważnych problemów zdrowotnych. Wszystkie ćwiczenia powinny być dostosowane do wieku, kondycji oraz zdrowia. Oczywiście uprawiając sport, należy zadbać również o dietę. Warto wyeliminować z jadłospisu pokarmy przetworzone oraz fast foody. Dobrze jest również zrezygnować ze słodyczy oraz słodkich napojów. Oczywiście raz na jakiś czas można przekąsić kostkę czekolady czy zjeść batonika. Jednak takie przekąski powinny być rzadkością. Dobrze jest przygotowywać posiłki bogate w błonnik oraz węglowodany. Węglowodany są szczególnie polecane osobom intensywnie trenującym. Nie wolno także zapomnieć o nawodnieniu organizmu. Dziennie dorosły mężczyzna przeciętnie powinien wypić około 2,5 litra płynów, a kobiety 2,0 litrów. W trakcie treningu ta ilość powinna zostać zwiększona w zależności od wysiłku fizycznego.

Co jeść przed treningiem siłowym?

Należy pamiętać, że przed treningiem ostatni posiłek najlepiej zjeść 2 godziny wcześniej. Powinien być lekkostrawny o niskim ładunku glikemicznym. W posiłku powinny znaleźć się niezbędne witaminy i mikroelementy, które zostaną wypłukane podczas ćwiczeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na białko, które zabezpiecza mięśnie. Pełnowartościowe białko można znaleźć w drobiu i rybach. Trening siłowy wymaga spożycia także odpowiedniej dawki węglowodanów, które znajdują się w kaszy, ryżu oraz warzywach i owocach. Najczęściej wielu sportowców spożywa przed treningiem owsiankę z owocami i orzechami, które są dobrym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych nienasyconych.

Dlaczego warto regularnie trenować?

Aktywność fizyczna w dużej mierze oddziałuje na zdrowie i samopoczucie. Po intensywnym treningu człowiek czuje się jak nowo narodzony. Podczas wysiłku uwalniane są endorfiny, które powodują, że człowiek staje się szczęśliwy. Oprócz tego można także wysmuklić sylwetkę, co dla wielu osób jest jednym z ważniejszych aspektów. Poprawia się również kondycja i zdrowie. Serce lepiej pracuje, można obniżyć ciśnienie krwi oraz zbyt wysoki poziom cholesterolu. Dodatkowo poprawia się metabolizm. Ćwiczenia fizyczne znakomicie działają również na depresję. Można zapisać się na siłownię lub do fitness klubu, poznać nowe osoby i nawiązać przyjaźnie. Sport może stać się pasją, którą można także przemienić w styl życia, a nawet w pracę zawodową. Na pewno regularnie trenując, można znacząco podnieść standard życia. Osoby aktywne fizycznie są radośniejsze i częściej się uśmiechają.

Udostępnij