happysunnyblog.pl

Blog poświęcony zdrowiu i modzie

Sport

Jakie są najlepsze ćwiczenia na ból kolana?

Jakie są najlepsze ćwiczenia na ból kolana?

Wiele osób zmaga się z problemem bolących kolan. Na szczęście istnieją ćwiczenia, żeby takowy ból zniwelować. Warto dowiedzieć się, jakie z nich są najlepsze.

Sprawdzone ćwiczenia na ból kolana

Celem ćwiczeń na ból kolan jest wzmocnienie mięśni oraz więzadeł w okolicach stawu kolanowego. W ten sposób można zwiększyć jego stabilność oraz zapewnić skuteczną ochronę przed przeciążeniami. Trzeba jednak wiedzieć, żeby ćwiczeń nie stosować w fazie ostrego bólu. W takim wypadku można pogorszyć stan kolan. Ćwiczenia na ból można stosować, gdy trochę on ustąpi. Bardzo dobrym wyjściem jest zapisanie się do fizjoterapeuty, który z pewnością doradzi w najlepszych ćwiczeniach na ból kolana. Ponadto pokaże, w jaki sposób je wykonywać. Można też nauczyć się tego samemu w domu. Warto zaznaczyć, że dzięki ćwiczeniom można wzmocnić mięśnie oraz ścięgna. Dodatkowo wzmocnione zostaną więzadła przy rzepce kolanowej, które nierzadko powodują dolegliwości bólowe. W ten sposób można sprawić, że kolano będzie odporniejsze na wszelkie kontuzje oraz przeciążenia. Trzeba wiedzieć, że proponowane ćwiczenia są w pełni bezpieczne. Odpowiednio wykonywane sprawią, że ból w kolanie będzie o wiele słabszy. Tego typu ćwiczenia opierają się przede wszystkim na napinaniu mięśni w sposób izometryczny, który jest bardzo skuteczny. Mowa tutaj o braku rozciągania mięśni.

Bolące kolano

Świetnym ćwiczeniem na bolące kolano jest wciskanie ręcznika. Celem jest to, żeby uśmierzyć ból. Dlatego trzeba przygotować niewielki ręcznik, a następnie zrolować go. Kolejno należy usiąść na podłodze w siadzie prostym. Trzeba wyprostować prawą nogę, a palce stóp skierować w górę. Zwinięty wcześniej ręcznik należy podłożyć pod prawe kolano. Natomiast lewa noga powinna być ugięta w kolanie. Stopę należy oprzeć o podłogę. Jeżeli celem jest większa równowaga, warto podeprzeć się od tyłu na rękach, co powinno być sporym ułatwieniem. Kolejno trzeba napiąć mocno prawe udo i napierać tyłem kolana na ręcznik. Należy to robić w taki sposób, jakby się chciało wcisnąć kolano w podłogę. Takowe napięcie należy utrzymać przez pięć sekund, a na samym końcu trzeba je rozluźnić. Jest to sprawdzone ćwiczenie na ból kolana, które stosowane jest od wielu lat. Trzeba je powtarzać dziesięć razy, a kolejno zmienić nogę.

Unoszenie nogi

Innym dobrym ćwiczeniem na bolące kolano jest unoszenie nogi w wyproście. Żeby prawidłowo je wykonać, trzeba położyć się na plecach, a kolejno podeprzeć się na łokciach. Jedna noga powinna być ugięta w kolanie. Stopę trzeba oprzeć o podłoże. Natomiast druga powinna być wyprostowana. Palce stopy trzeba zadrzeć w górę. Kolejno należy powoli z wydechem unosić wyprostowaną nogę aż do momentu, kiedy stopa znajdzie się na wysokości głowy. Na samym końcu trzeba wytrzymać trzy sekundy, a kolejno powoli upuścić nogę wraz ze wdechem. Tego typu ćwiczenie jest bardzo skuteczne w celu zmniejszenia bólu kolana. Należy je powtarzać dziesięć razy na każdą nogę. Ćwiczenie unoszenia nogi w wyproście jest stosowane przez fizjoterapeutów od wielu lat.

Udostępnij